Detay için tıklayınız >>>
 

ISI AYARLI RADYATÖR VANALARI

Isı ayarlı Radyatör Vanaları veya Termostatik Radyatör Vanaları olarak da anılan vanalar, enerji tasarrufu için son derece önemli rol oynadıkları gibi, daha fazla konforu da birlikte getiren cihazlardır. Odanızın sıcaklığını dilediğiniz dereceye ayarlamanıza olanak tanıyan bu cihazlar otomatik sıcaklık kontrol cihazlarıdır. Bu cihazlar ortam sıcaklığına bağlı olarak ayarladığınız oda sıcaklığını koruyacak biçimde, kendiliğinden açılıp kapanarak radyatörlerinizden geçen su miktarı ayarlanmaktadır. Sürekli olarak kullandığınız odalar için tavsiye edilen sıcaklık 22°C’dir. Bu nedenle sürekli kullandığınız odalarda, Termostatik Vananızı 3-4 konumunda tutunuz. Daha az kullandığınız odalar için ise 16°C – 18°C’lik bir oda sıcaklığı yeterli olur. Bu nedenle sık kullanılmayan odalarda Termostatik Vananızı 2 – 3 konumuna getiriniz.Tatil, iş seyahati gibi evinizden uzun süre ayrı kalacağınız durumlar da ise Termostatik Vanalarınızı 1 ya da uyku konumuna getirebilirsiniz. Bu durumda eviniz 7°C – 12°C arasında olacaktır. Unutmayınız ki odanızda sağlayacağınız ortalama 1°C’lik bir sıcaklık azalması, yaklaşık %6'lık bir tasarruf sağlayacaktır.

Radyatörünüz soğuduğunda Termostatik Vana ayarını değiştirmeyiniz. Radyatörünüzün Soğuması oda sıcaklığının istenilen dereceye ulaştığını gösterir. Bu durumda radyatörünüzün üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuk olabilir.

Termostatik Radyatör Vanalarınızın konumlarına bağlı olarak yaptığınız tüketim, ısı payaçlarınız tarafından okunup, tüketim bilgileriniz radyo frekansı yardımıyla dairenin içine girilmeden uzaktan okunarak, her daire için ayrı ayrı bireysel olarak faturalandırılacaktır. Termostatik Radyatör vanalarınızı hiçbir zaman tamamen kapatmayınız. Yakıt tasarrufu için en ideali 2 veya 3 derecedir.

Termostatların hissedici elemanı sıvı ile dolu bir metal kapsülden oluşmaktadır. Kapsül içine, iç kısmında supap bulunan bir körük girmektedir. Bir sıcaklık değişikliği sıvının hacminin değişmesine, bu da körüğün uzunluğunun değişmesine sebep olur. Bu durumda vana, supap üzerinden kapanır veya açılır. 1A Enerji; genellikle Termostatik Radyatör Vanalarında Almanya üretimi, OVENTROP marka vana kullanmayı tercih etmektedir.